Home

Silverfat borgila

Atelier Borgila - Vi uppdaterar webbsidan

  1. gs son, Lars Fle
  2. Silverfat, Borgila. Märkt BORGILA R8 1948 STERLING . Vikt 521 g. Diameter 24 cm
  3. Borgila silverfat Auktionsnr 301951 . Beskrivning BORGILA, fat, sterlingsilver, oktagonalt, Stockholm 1942, diameter 29 cm, vikt ca 637 g . Kondition gåvoinskription undertill Kategorier Silver, Övriga silverföremål . Visas Magasin 5, Frihamnen, Stockholm Monter 13.
  4. Vi säljer Antikt Silver, Skandinaviskt 1900-talssilver av hög kvalité (Jugend, Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Borgila, GAB, CG Hallberg, Sigurd Persson, Jan Lundgren mm

Atelier Borgila grundades av formgivaren Erik Fleming i början av 1920-talet. På kort tid fick företaget ett mycket gott rykte med en köpstark kundkrets, inte minst från medlemmar i den kungliga familjen M/S Borgila har en öppen och rymlig festlokal för 150 personer. Hyr den för din födelsedag, företagsfest eller när du bara är på prima kalashumör. Max antal gäster i lokalen: 150 personer. Går att duka för: 100 personer. Lokalen går att disponera: Hela natten lång. Barer: Två. Kök: Gasspis, ugn, micro, kaffebryggare och diskmaskin Adress: Söder Mälarstrand, Kajplats 16.Stockholm. Tunnelbana: Mariatorget, uppgång mot Torkel Knutssonsgatan Telefon: 08-668 03 15 Email: studio@strandell.se. Facebook: M/S Borgila M/S Borgila Bara några simtag från Stockholms hjärta Stadshuset ligger M/S Borgila. Och så har hon gjort i nära 25 år. Hon är mångsidig. Hon fungerar lika bra som konferens-, bröllops- eller festlokal. Eller för vilket event och evenemang som helst. Tveka inte att höra av dig för att boka M/S Borgila . ansluten till

Namnstämpel BORGILA. Namnstämpeln BORGILA har används sammanlagt av 4 guld- eller silversmeder på olika orter. En namnstämpel kan återanvändas dels av samma smed som byter namn på företaget, flyttar eller nya ägare till guldsmedsbutiken Vårt lager av högklassiga 1900-tals objekt av Wiwen Nilsson, Georg Jensen, Borgila, GAB, K Anderson, CG Hallberg, Sigurd Persson, Jacob Ängman, Jan Lundgren, David Andersen, J Tostrup, Tapio Wirkkala m.fl. Jugend till nutid

Atelier Borgila, jardiniere, Stockholm 1955, sterling ( silver från Falu Silvergruva). Klubbat pris . 34 000 SEK. Utropspris . 15 000 - 20 000 SEK. Tidigare sålt på Bukowskis Online Så här läser du stämplarna. Årstabell Sverige Silver 1759 - nutid. Svenska ortsmärken Extern länk (PDF-fil, med vänlig tillåtelse av Swedac Stockholms Auktionsverk Online 604249. BÄGARE, samt FAT, sterlingsilver, Atelier Borgila, Stockholm 1956 resp. 1939, bägaren med spår av invändig förgyllning, höjd 7 cm, vikt ca 23 SILVERFAT, Borgila, 1938, sterling silver, 24,5 cm i diameter, vikt 446,8 gram. 1 500 kr Klubbad till budgivare: 28059 Valuta Frakt Normal. Utropspris 1 700 kr Lägsta pris 1 500 kr Nyvärde 3 000 kr Bud är bindande och det tillkommer.

Slutpris för Silverfat, Borgila - Vadärdenvärd

Auktion Borgila silverfat Stockholms Auktionsverk

På Bukowskis auktioner hittar du alla typer av silverföremål, från matsilver till tillbringare och fat. Buda hem dina silverföremål här ATELIER BORGILA, fat, silver, Stockholm, 1941. Rund med dekorerad fot och kant, diameter 34, höjd 6,5 cm. Vikt 1049 gram. Senare gravyr på undersidan Borgila säljs Redan i februari 1946 kom systrarna att skiljas åt då Borgila såldes till Varberg for 380 000 kronor. Gunilla, däremot, blev kvar hos Tellus tills 1953 då Arthur Wingren avled och rederiet upplöstes. För Borgila bildades Rederi AB Evernia vars styrelse utgjordes av Albert Evers i Borås och föreståndare Folke Andersson i. Stockholms Auktionsverk Online 186608. LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, Borgila, 1970, höjd 15 cm, vikt ca 42

Om oss - Atelier Borgila

Kunde inte logga in. Bukowskis använder cookies för att hantera inloggningen. Vänligen aktivera cookies för domänen www.bukowskis.com och prova igen.. Du kan läsa mer om cookies på vår informationssida om cookies 1 par, silver, Borgila, H16. Såldes för 4.400 kr på auktionen den 2 juni 200 M/S Borgila har länge varit och är fortfarande en fotostudio, som vi gärna hyr ut. Läs mer här. Adress: Söder Mälarstrand, Kajplats 16. Stockholm. Tunnelbana: Mariatorget, uppgång mot Torkel Knutssonsgatan Telefon: 08-668 03 15 Email:. Runt silverfat med graverad text: Till Kungliga Järnvägsstyrelsen från Nordmark-Klarälvens Järnvägsaktiebolag vid SJ 100-årsjubileum 1956. Märkt: Borgila, Sterling. Created with Sketch. Add to folder Created with Sketch. Add to folder Created with Sketch. Remove from folder Order image Created.

Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Contemporary Art & Design 626 Important Timepieces 627 Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione För Sverige i tiden. Och framtiden. Det svenska silvret har under århundraden varit en symbol för vårt lands välmående. Det är först under 1900-talets andra hälft som silverföremål av något outgrundlig anledning blivit minst sagt styvmoderligt behandlat 5 delar konstglas med silverkrage bl.a. apoteksflaska, E. Dragsted Danmark samt 2st silverfat med bakelit, H5-15,5cm D6,5cm Nr: 96 Klubbat: 850 kr 4st askfat, silver, GEWE 1951, relief dekor, i etui från Nordiska Kompaniet, L8x7cm, total vikt 218g, mindre bruksslitag Auktioner med design och antikviteter, konst och inredningsdetaljer och dekorativa föremå

Sökhjälp. Här kan du söka bland aktuella objekt, efter kategori eller filtrera ut varor som klubbas på en specialauktion. Antingen kan du söka i frisöksrutan på ord eller objektsnummer, eller välja någon av auktionerna eller kategorierna i listan till vänster Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Important Spring Sale 625 Modern Art + Design 624 Important Timepieces 622 Contemporary Art & Design 62 Silverbägare 1700 tal Auktion Silverbägare 1700-tal Stockholms Auktionsverk Online 53320 . Stockholms Auktionsverk Online 533205. BÄGARE, silver, Olof Fernlöf, Göteborg 1751, konformad, räfflad fot, punsad och graverad dekor, höjd 7,5 cm, vikt ca Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Nr: 352 Klubbat: 450 kr . 3st herrur, Eiger automatic date 1960-tal D3.3cm, Novus date 1970-tal D3.5cm samt Travita 1970-tal D3.4cm, samtliga tillsynes fung.. Serien i kartong. Serien innehåller tidningsurklipp, tryck, fotografier, anteckningar m.m., ordnade systematiskt efter hantverk. Materialet är dock ej alltid sammanhållet ämnesmässigt eller kronologiskt

Pielen Catering, Stockholm, Sweden. 73 atsegite. Pielen ger dig catering och hög personlig service i Stockholmsområdet. Vi fixar mat, dryck och hela kalaset för t.ex. privatpersoner, företag, ambassader Kom och besök oss på Parkernas Dag idag 12-16 på Kristinehovs Malmgård. Prova gärna vår Greve Brahe oreganosill....och till sist - har du bokat julbord.. Gjuta silver. Allt som behövs för smältning och gjutning av smycken i silver, guld och andra ädla metaller. Gjutgummi, gjutlera, inbäddningsmassa, vaxarbete med mera Gjutlera för att duplicera och gjuta för smyckestillverkning, silversmide, guldsmide och andra ädelmetallarbeten - Vi kan givetvis gjuta i högre och lägre karathalter av angivna metaller Silver, guld, tenn & ädelstenar » Arkiver fram till 2011-mars-15 Tråd: Senaste användare: Meddelanden: Sidor: Senaste meddelande: Stämpel fråg

Video: Silverhandeln på Internet

Silversmed. Född 1918 i Sveg, Härjedalen. Hans familj flyttade till Arboga och 1934-1936 utbildade han sig till guldsmed i Köping. 1937 fortsätter han sin utbildning i Kristianstad. 1938-1941 blir han anställd vid Atelier Borgila i Stockholm, 1941-1943 vid Juvelfabriken i Stockholm. 1944 öppnar han eget i Stockholm och fyra år senare emigrerar han till Sydafrika och startar en firma i. Stämplad: C.G.H, år 1934. modell: Drottning Viktori

  • Hur uppstår finnar.
  • Bebis mage bubblar.
  • Node js console log object.
  • Vad betyder sociala medier.
  • Formel 1 2018 tv tider.
  • Tidigt ultraljud karlstad.
  • Bausparkasse schwäbisch hall formulare.
  • Viktväktar soppa på burk.
  • Ballingslöv skjutdörrar.
  • 240 hz skärm.
  • Stansted london train.
  • Nacht nanny.
  • Golden toast alkohol.
  • Sallad stockholm city.
  • Sofort geld bekommen ohne kredit.
  • Occidental margaritas ving.
  • Spädbarnsinlägg babyskydd hur länge.
  • Fikus luftrenare.
  • Kangertech dripbox 60w.
  • Five finger death punch house of the rising sun lyrics.
  • Asus router internet status disconnected.
  • Erweiterungsfach lehramt uni frankfurt.
  • Bad bentheim burg.
  • Arches national park.
  • Moose hunting.
  • Prima liv playhouse recension.
  • Allt om långa.
  • Totenkopf schablone ausdrucken.
  • Cma research lön.
  • Dibs telefonnummer.
  • Valedo ägare.
  • Fachkraft für kreislauf und abfallwirtschaft weiterbildung.
  • Färg som tar bort lukt.
  • Adobe reader free download.
  • Second hand gamlestaden.
  • Breaking free remix lyrics.
  • Julmatchen på västfronten.
  • Sy kudde med kantband.
  • Top psps games.
  • Houston dynamo.
  • Dikt analys.